Anasayfa / YAZILAR / YATIRIM TEŞVİK BELGESİ / Ekonomi Bakanlığı nisan ayına ait yatırım teşvik belgesi listesini yayımladı

Ekonomi Bakanlığı nisan ayına ait yatırım teşvik belgesi listesini yayımladı

Ekonomi Bakanlığı Nisan 4014 Yatırım Teşvik Belgesi Listesi

2014 Nisan ayında toplam 46 turizm yatırımı için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bunlardan 34 tanesi komple yeni yatırım, 5 tanesi modernizasyon ve 8 tanesi de öğrenci yurdu yatırımlarından oluştu. Nisan ayında turizm yatırımlarına yönelik düzenlenen yatırım teşvik belgesi bedellerinin toplam tutarı ise 770 milyon TL.

4 Ayda 40 Bin Yataklı Tesislere Yatırım Teşvik Belgesi
Öte taraftan, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği tarafından derlenen verilere göre, turizm sektörü yılın 4 aylık döneminde 126 adet yeni yatırım projesi için 2,26 milyar TL’lik yatırım teşviki aldı. Bu teşviklerle sektöre 40 bin yeni yatak ilave olacak.

Yeni yatırımlar için verilen yatırım teşvik belgesinde en büyük payı Antalya aldı.  Antalya; yatırım için ayrılacak bütçeler, yapılacak olan yatak sayısı ve yaratılacak olan istihdamdan % 40 dolayında pay aldı.

Antalya’yı İstanbul, Muğla, Yalova, Aydın, Mersin, Bursa, Konya ve İzmir izledi.

Yeni tesislerin; % 34’lük kısmını 3 yıldızlı oteller, % 33’ünü 4 yıldızlı oteller ve % 17,5’ini 5 yıldızlı oteller oluşturdu. Butik otellerin payı da % 5,6.

34 Yeni Otele Turizm Yatırım Belgesi

Nisan ayında düzenlenen yatırım teşvik belgeleri ile hayata geçecek yeni tesis sayısı 34 olurken, bunlardan 7 yanesi 5 yıldızlı, 12 tanesi 4 yıldızlı, 13 tanesi 3 yıdızlı,  bir tanesi 2 yıldızlı ve bir tanesi de butik otel yatırımlarından oluştu. Yatırımlarla birlikte Türkiye’de yaklaşık 12 bin yatak daha hizmete girecek. Yatırımlarda istihdam edilecek personel sayısı ise 1200 olarak açıklandı.

7 Tane 5 Yıldızlı Otel

Nisan ayında teşvik alan yatırımlardan 7 tanesi 5 yıldızlı tesislerden oluşuyor. Akdeniz Beton Antalya’ya 844 yataklı tesis yapmak için 48,7 milyon TL’lik teşvik belgesi alırken, Efkan Lojistik İnşaat Gaziantep’e 250 yataklı otel yapmak için 18,6 milyon TL’lik yatırım teşvik belgesi aldı. Güvercinlik Turizm Muğla’ya 463 yataklı otel için 40 milyon TL, Kuşadası Turizm Yalova’ya 1644 yataklı tesis için  91 milyon TL, Taşdibi Turizm Antalya’ya 570 yataklı tesis için 33,7 milyon TL, Elite Turizm AŞ İstanbul’a 856 yataklı tesis için 86 milyon TL.

Ayrıca Ankara Danışmanlık olarak Suudhan Turizm Yozgat’a 5 yıldızlı 850 yataklı termal tesis yapmak için turizm yatırım belgesi ve 82,5 milyon TL’lik yatırım teşvik belgesi aldık.

yatirim_tesvik_belgelerinin_illere_gore_dagilimi

yeni_yatirim_tesvik_belgelerinin_illere_gore_dagilimi

 

Hakkında Ankara Danışmanlık

Ankara Danışmanlık kuruluş 1986.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

fifteen − five =

x

ANKARA DANIŞMANLIK

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ NEDİR Sanayi yatırımından, otel yatırımına bir çok sektöre yatırım teşvik belgesi alıp teşviklerden yararlanılabilir. Peki yatırım teşvik belgesi nedir? Yatırım teşvik belgesi Türkiye Cumhuriyeti tarafından, yatırım oranının ...

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ŞARTLARI Yabancı işçi çalıştırmak isteyen şirketler, yabancı işçi çalıştırma şartlarını bilmek isterler diye yazıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınan bu izin konusunda bilinmesi gerekenler var. Peki ...

Türk Vatandaşlığına Alınma

TÜRK VATANDAŞLIĞINA  ALINMA   Türk Vatandaşlığı Başvurusu İstenilen Belgeler Başvuru Formu (VAT-3), 2 Adet 50×60 mm boyutunda beyaz fonda, desensiz ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen biyometrik fotoğraf, Kişinin hangi ...