E Yabancı Çalışma İzni

E-YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

E-çalışma izni ile alınacak yabancı çalışma izni hakkında bilgi.

E-ÇALIŞMA İZNİ NEDİR

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından e-devlet şifresi ile yabancı çalışma izni başvurusu, takip süreci ve başvurunun onaylanmasını içine alan süreçtir. E-çalışma iznine giriş yapabilmek için e-devlet şifresi ve başvuruyu tamamlayabilmek için ise KEP hesabı ile E-İMZA bulunması gerekmektedir.
E-İMZA ile başvurularda elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurması, elle atılan imza ile aynı ispat gücünü haiz olması, usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olması ve bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılması, kanunun hukuki açıdan getirmiş olduğu en önemli yeniliklerdir.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yabancı Çalışma İzni Başvuru Sistemi 26 şubat 2018 itibariyle güncellendi. E Yabancı Çalışma İzni kullanım kılavuzu T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinde yayınlandı.Yeni e çalışma izni sistemi daha kullanışlı hale getirilmiş olup sistemin yeni değişmesi sebebi ile henüz sisteme başarılı giriş sağlanamıyor. En kısa sürede sistemle alakalı soru işaretleri netlik kazandıkça sisteme giriş sağlanabilecek.KEP Hesabı ve E-İMZA ile işlemler nasıl yapılacak sistem daha kolay mı oldu yoksa daha da zorlaştırıldı mı gibi sorular henüz cevabını bulmuş değildir.

Bakanlık personeli uzmanlar e çalışma izni sistemi eğitiminde oldukları için ayrıntılı ve net bilgiye ulaşamadık. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personeli ile ayrıntılı görüşme fırsatı buldukça güncel olarak bilgilerimizi sizler ile paylaşacağız. E Yabancı Çalışma İzni sistemi ve yabancı çalışma izni işlemleriniz için 33 yıllık tecrübemizden faydalanmak için aramanız yeterlidir.

E-İZİN
Yabancı çalışma izni E-izin ana sayfasında yetkilisi olunan firmaların seçilebileceği ve sonraki işlemlerin bu firma adına olacağı bölüm yer alıyor. Yeni iş yeri kayıtlarının yapılabildiği var olan kayıtların güncellenebildiği bölüm yer alıyor. Yöneticisi olunan iş yerlerinin listelendiği işveren yönetim paneli ve iş yerlerine ait alt sekmeler bulunuyor. Yetkilisi olunan firmanın seçilip izin başvurusunun yapılacağı başvuru yap butonu yer alıyor. Yapılan başvuruların durumlarının listelendiği tamamlanan ve tamamlanmayan başvuru takip butonları yer alıyor. Ve en alt sekmede E izin uygulamasından çıkış yapmak için kullanılan oturumu kapat butonu yer alıyor.

Giriş sayfasında kullanıcı e-devlet seçeneği ile giriş yapmak istediğinde sayfada yer alan e-devlet ile giriş butonunu seçerek e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi sayfasına yönlendiriliyor.
E -izin uygulamasına ilk defa giriş yapılması durumunda ev hizmetleri ve ev hizmetleri dışındaki tüm başvurular için kayıt oluşturma seçenekleri bulunuyor. Uygun seçenek seçildikten sonra deva m et butonu ile işlemlere devam ediliyor.

Ev hizmetleri dışında tüm başvurular için işveren kaydı oluşturulur. Sgk tescil no alanı doldurarak bilgileri getir butonu ile sistemden bilgiler ekrana getirilir. Bu esnada kullanıcıların e-posta adreslerini doğrulamaları kep adreslerinin tebligat durumlarını sorgulamaları gerekmektedir. E posta bilgisi girerek doğrulama kodu gönder butonu ile e-posta adresine doğrulama kodu gelir. Gelen kod ile ilgili alana girilerek doğrulama sağlanır. Kep adresi tebligat durumu tebligat durum sorgulama butonu ile sorgulanır ve kep adresinin tebligat almaya elverişli olmadığı durumlarda PTT’ye başvurulması gerekir.

İşveren listesinde yetkilisi olunan firmaların seçilebileceği ve sonraki adımların bu firma adına yapılabileceği bölümde yetkilisi olunan firmayı işveren seçiniz bölümünden seçerek dört adet başvuru seçeneğinden kendisi için uygun olan butonu seçerek devam et butonu ile yaptığı seçimin başvuru sayfasına yönlendirilir.
Başvuruyu yapan kullanıcı yabancıya ait kimlik numarası veya referans numarasını yazarak bilgileri getir butonu ile çalışma izni alınacak yabancının bilgilerini ekrana getirir.ekranda bulunan bütün bilgiler eksiksiz doldurulur ve genel bilgiler sekmesine geçilir.

– Genel bilgiler sekmesi yabancının dil eğitim pasaport bilgilerinin doldurulduğu alandır. Bu sekmede tüm alanlar eksiksiz doldurularak bir sonraki adım olan görev bilgileri sekmesine geçilir.
– Görev sekmesi yabancının iş yerinde yapacağı görev tanımlarının doldurulduğu alandır. Yabancı şirket ortağı veya iş yeri sahibi değil ise yabancının alacağı ücret ve çalışma tipi ile süreli başvurularda talep edilen çalışma süresi doldurularak belge yükleme sekmesine geçilir.
– Belge yükleme sekmesi başvurulan yabancıya ait fotoğraf ve belgelerin belirli formatlar ile sisteme yüklendiği alandır. Yükleme işlemlerinden sonra sonuç sekmesine geçilir.
– Sonuç sekmesi başvurunun tamamlandığı son kısımdır.

– Tüm başvuru bilgileri eksiksiz doldurulduğunda ekranda 2 buton belirir.
– E-imza ile tamamla: kullanıcı talep ettiği izin türüne göre doldurmuş olduğu başvuruya ait beyan ettiği tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu e-imza ile onayladığında başvuru değerlendirme işlemine alınır. Tamamlanan başvurular menüsünden başvurunun değerlendirme durumu kontrol edilebilmektedir.
– Kaydet: e-imza ile imzalamadan da kayıt işlemi yapılabilir. Ancak bu noktada başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır. Kullanıcı daha sonra tamamlanmayan başvurular sekmesinden başvuruyu tamamlayabilir.
– Başvuru bilgilerinde eksiklik tespit edildiğinde tamamlanmayan başvurular menüsünden daha sonra tamamlamak üzere kaydet butonu ile kaydedilir.

E-yabancı çalışma izni almak için.

Yabancı Çalışma İzni Başvurusu

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık