Doğu’daki yatırım olanaklarını araştıran Batı’lı işadamları bölgeye seyahatlerini askıya aldı

Doğu’daki yatırım olanaklarını araştıran Batı’lı işadamları bölgeye seyahatlerini askıya aldı

Şimdilik seyahatler iptal

Milliyetin yazısına göre; Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki gerginlik, bölge ekonomisini zora soktu. Çözüm sürecinde ‘Batı’daki işadamlarının bölgeye dönük yatırım arayışı şimdilik son buldu. Yatırım olanaklarını araştıran işadamlarının bölgeden ayağı kesildi

Doğu ve Güneydoğu’da son günlerde, Kobani gerekçesiyle meydana gelen çatışmalar, bölge ekonomisini olumsuz etkiledi. Bölgedeki işadamlarının ortak düşüncesi, son olayların, çözüm süreciyle yakalanan ivmeyi zedelediği şeklinde oldu. Çözüm sürecinin başlamasından sonra ‘Doğu’daki yatırım olanaklarını araştıran Batı’lı işadamları, bölgeye seyahatlerini askıya aldı.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, “Diyarbakır gibi geri kalmış şehirlere nokta teşvik verilmesi daha fazla yatırım almasını sağlar” derken, Mardin Sanayici İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan, “Çözüm sürecinin nimetlerinden faydalanmamız gerekiyor” diye konuştu.
Ahmet Sayar, son çatışmaların bölgede merkezi yerlerdeki dükkanlara ve araçlara zarar verdiğini, fabrika ve şantiyelerin ise eylemciler tarafından hedef alınmadığını, bu bakımdan güvenli bir iş ortamının devam ettiğini kaydetti. Sayar, “Olayların psikolojik olarak olumsuz etki etmesi, bölgeye bazı iş seyahatlarının iptali söz konusu. Bankaların kredilerini geri çağırmaması lazım. Bu konuda Bankalar Birliği uyarılmalı” diye konuştu.

Sayar, olaylardan sonra bazı şirketlerin fabrikalara ve diğer işletmelere sigorta yapmaktan çekindiğini, bazılarının da poliçe ve prim bedellerini yükselttiğini söyledi. Sayar, son teşvikten aldıkları payın çok düşük kaldığını, Doğu ve Güneydoğu’yu kurtarma amaçlı uygulamanın, daha çok gelişmiş bölgelere yaradığını belirterek, “Total teşvikten aldığımız pay yüzde 12-13” diye konuştu.

Bölgeye yönelik yatırım teşvik belgesi sisteminin revize edilmesini isteyen Sayar, şunları kaydetti
Şu andaki sistem, yatırım gerçekleştirildikten sonra desteklemeye dayanıyor. İşçi çalıştıran kredi kullanıyor. Yer tahsisi alıyorsunuz ama fabrikayı kendi imkanlarınızla yapmak zorundasınız. Uygulamaya başlarken sermayeniz olması lazım. Burada zaten güçlü bir sermaye yapısı yok. Üst yapıya destek verilebilirse yatırım ortamı artar. İş başlamadan finansman desteği verilse daha yararlı olur. Küçük işletmelere cansuyu şeklinde düşük faizli ya da faizsiz kredi verilmeli. Pilot bölge seçilebilir. Örneğin Diyarbakır pilot bölge seçilmeli. Diyarbakır gibi geri kalmış şehirlere nokta teşvik verilmesi daha fazla yatarım almasını sağlar. Diyarbakır Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olabilir.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ise şunları söyledi:
“Bize, ‘Yatırım yapacaktık ama olaylar yüzünden vazgeçtik’ ya da ‘Bankalar bizi rahatsız ediyor’ gibi bir şikayet ulaşmadı. Gaziantep’e seyahat etmek isteyen insanlar vardı. Tam mevsimiydi ama iptal oldu. Gaziantep’te her şey yolunda. Seyahatlerini iptal etmesinler. Burada hiçbir tedirginlik yok. Herkes gece çok rahat sokağa çıkabiliyor. Demek ki birileri yukarıdan düğmeye basmış, onlar parmaklarını çekince her şey normale döndü.”

MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Şanlı ise Diyarbakır’da 2006 yılında çıkan ve 1 hafta süren olaylar nedeniyle büyük alışveriş merkezinin yatırımını durdurduğunu, yeni yeni yatırım yapmaya hazırlanırken bu kez yine olayların meydana geldiğini belirterek, “Olaylar nedeniyle sözkonusu firma yine durdurma kararı aldı. Olaylarda başka bir alışveriş merkezi taşlandı. Orayı taşlayanların yaklaşık 1000 akrabası orada çalışıyordu. Sonra başka bir alışveriş merkezini taşlıyorlar, Sabah oraya gidip alışveriş yapıyorlar” dedi.

Mardin Sanayici İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan, şunları söyledi
“Çözüm sürecinin nimetlerinden faydalanmamız gerekiyor. Geçmişte güvenlik sorununun kalkmasıyla sermaye doğuya akmaya başladı. Güvenlik sorununun tekrar yaşanması bizi çok geriye götürür. Huzurlu ortam bizi olumlu yönde etkiledi. Huzurun devam etmesi bölgemizi kalkındırır.”

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, şöyle konuştu:
“Yaraları sarıp çalışmaları devam ettireceğiz. Sanayi anlamında belki kısa vadede sıkıntı yaşarız ama belki geçmişteki dönemlerdeki atmosferi tekrar yakalayabilirsek o da tamir olur. PKK-Hizbullah çatışması devam ederse bu anlamda bizlerin alabileceği bir insiyatif ortada kalmaz.”

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu da, “İnşallah bölge yaralarını kısa sürede sarar. Olaylar bölgenin ekonomisini ileriye dönük etkiler. Çözüm süreciyle birlikte muazzam bir iklim vardı. Onu önemli ölçüde olumsuz etkilediğini düşünüyorum” dedi.

Ortadoğu Sanayici ve Genç İş Adamları Derneği (OSGİAD) Başkanı Mahmut Şanlı da, “Çözüm süreciyle birlikte ortaya çıkan motivasyon bize göre büyük oranda darbe aldı diyebilirim. Olayların devamı durumunda çok daha büyük kayıplara yol açacaktır” diye konuştu.

Call Now ButtonAnkara Danışmanlık