Çalışma İzni Olmayan Yabancıya ve Çalıştırana Ceza

Çalışma İzni Olmayan Yabancı ya ve Çalıştırana Ceza

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yabancı çalışma izni olmadan ev ya da işyerlerinde yabancı işçi çalıştıranlara, her işçi için 6 bin 795 TL para cezası verildiğini, sadece İstanbul da 450 kişiye ceza kesildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni yasal düzenlemeye göre yabancı işçilerin sigortalı çalışmak zorunda olduğunu, maaşlarının bankaya yatırılmasının zorunlu hale getirildiğini belirterek Yabancı çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işveren veya işveren vekillerine her bir yabancı için 6 bin 795 TL, izinsiz çalışan yabancıya da 679 TL idari para cezası veriliyor. Tekrarı halinde idari para cezaları bir kat arttırılarak uygulanıyor dedi. Kayıtdışı istihdamın işverene maliyetinin yüksek olduğunu belirten Çalışma Bakanı Çelik, kayıtdışı istihdam nedeniyle 3 yılda 307 milyon TL ceza kesildiğini söyledi. Çelik, alınan tedbirler ile 2004 yılında yüzde 50 olan kayıtdışı istihdam oranının da yüzde 41.8e düştüğünü vurguladı.

60.152 işyeri incelendi

Konuyla ilgili bir soru önergesini yanıtlayan Bakan Çelik ‘Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişlerinin 60.152 işyerinde yaptıkları inceleme ve denetimler sonucu sigorta primi ödemedikleri belirlenen işverenlere 276 milyon 144 bin 254 TL idari para cezası uygulandı. Tespit edilen ek prim matrahı ise 743 milyon 663 bin 427 TL oldu diye konuştu.

Yorum yapın

two × two =

Ankara Danışmanlık