Bir Ayda 6.2 Milyar Liralık Yatırım Teşvik Belgesi

Bir Ayda 6.2 Milyar Liralık Yatırım Teşvik Belgesi

Star gazetesinin yazısına göre; Mayıs ayında 6.2 milyar liralık yatırıma teşvik belgesi verildi. En yoğun ilgi ise rüzgar enerjisine oldu. Yeni yatırımlar arasında Eti Bakır’ın Mardin’deki 1 milyarlık yatırımı da yer aldı.

KÜRESEL ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’de yatırımlar hız kesmiyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre geçen mayıs ayında enerji, liman alanları başta olmak üzere farklı sektörlere yönelik 6 milyar 289 milyon liralık sabit yatırım teşvik belgesi verildi. 1 Mayıs 2014 ile 31 Mayıs 2014 tarihleri arasını kapsayan dönemde yapılan başvurulara göre 10 bin 881 kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yatırım teşvik belgeleri verilerine göre Eti Bakır A.Ş kimya sektörüne yönelik Mardin’de 1 milyar 60 milyon liralık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Türkiye’nin önde gelen firmalarından Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ise Adıyaman’da elektrik enerjisi üretimi için 445 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek. Bu kapsamda elektrik enerjisi üretimine yönelik 150 MW’lık yerli kömür ile çalışan santral devreye alınacak.

Rüzgar ve limana ilgi

EKONOMİ Bakanlığı tarafından Mayıs 2014’te verilen yatırım teşvik belgelerinde rüzgar enerjisine olan ilgi dikkat çekiyor. Soma Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Manisa’da bulunan Rüzgar Elektrik Santrali (RES) için 240.1 MW’lık tevsi yatırımı gerçekleştirmeyi öngörüyor. Yatırım tutarı ise 387 milyon 730 bin lira olarak öngörülüyor. Eskoda Enerji Üretim Pazarlama A.Ş ise hem Bursa hem de Çanakkale’de 52.8 MW’lık iki RES yatırımı gerçekleştirecek. Komple yeni olması planlanan söz konusu yatırımlar için Bursa’da 149 milyon TL, Çanakkale’de ise 148.7 milyon liralık yatırım öngörüsünde bulunuldu.

Star

Ankara Danışmanlık