Beyaz yakalı Suriyeliler yabancı çalışma izni bekliyor

Beyaz yakalı Suriyeliler yabancı çalışma izni bekliyor

Suriye’de yaşanan iç savaş, en çok üst düzey meslek gruplarında hizmet veren Suriyeli çalışanları etkiledi. Öyle ki ülkedeki olaylardan kaçıp Türkiye’ye yasal yollarla giriş yapan birçok Suriyeli mühendis, doktor, mimar; oturma izinlerini alabilirken yabancı çalışma izinlerine takıldı. Bu durum da binlerce Suriyeli sığınmacıyı ucuz iş gücü olmaya mecbur etti.

Gaziantep’te yaşanan iş kazasında 2 Suriyeli işçinin hayatını kaybetmesi akıllara Suriyeli sığınmacıların çalışma izinlerinin ne olacağı sorusunu getirmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çalışma Bakanlığı’nın sığınmacıların çalışma izinleriyle ilgili yaptığı çalışmaların bitmek üzere olduğunu açıklamıştı.

170 bin sığınmacı

Türkiye’de yaklaşık 170 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yabancı oturma ve yabancı çalışma izni alabilen Suriyeli sığınmacı sayısı ise sadece 3. Peki 1 yılı aşkın süredir Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar ne yiyor, ne içiyor, nasıl geçiniyorlar? VATAN Türkiye’de yabancı çalışma ve yabancı oturma izni alan ve dört gözle bu izinleri almayı bekleyen Suriyeli doktor ve mühendislerle konuştu.

Yabancıya Çalışma İzni Almak İçin

Yabancıya Çalışma İzni Almak İçin

Hakkında Ankara Danışmanlık

Ankara Danışmanlık kuruluş 1986.
x

ANKARA DANIŞMANLIK

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ NEDİR Sanayi yatırımından, otel yatırımına bir çok sektöre yatırım ...

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ŞARTLARI Yabancı işçi çalıştırmak isteyen şirketler, yabancı işçi çalıştırma ...