Ar-Ge İçin Muazzam Yatırım Teşvik

Ar-Ge İçin Muazzam Yatırım Teşvik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Reel sektörün bilançosuna ilişkin bazı soru işaretleri olsa da Türkiye ekonomisinin makroekonomik temelleri sağlam dedi. Şimşek  17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde, bankacılık sektörünün aktif kalitesinin yüksek olduğunu, problemli kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 2,7-2,8 civarında olduğunu, bunun son gelişmelerle belki bir miktar artabileceğini söyledi.

Ancak sermaye yeterlilik oranı (Basel III) dikkate alınsa uluslararası gerekliliklerin neredeyse iki katı olduğunu vurgulayan Şimşek, Yani bankacılık sektörü büyük bir şok bile yaşasa, ki öyle bir şok öngörmüyoruz, sermaye yeterlilik oranı itibariyle çok iyi bir noktada. Zaten biz sürekli stres testlerini yapıyoruz dedi. Hane halkının borcunun sadece Türk Lirası cinsinden olduğunu belirten Şimşek, 2007’den bu yana Türkiye’de 4,7 milyon vatandaşa iş bulunduğunu, bunun rekor düzeyde olduğunu söyledi.

Onun için hane halkının bilançosu sağlam, devletin bilançosu sağlam. Reel sektörün bilançosuna ilişkin bazı soru işaretleri olsa da ben inanıyorum ki, aslında resim göründüğü kadar kötü değil. Dolayısıyla aslında Türkiye ekonomisinin makroekonomik temelleri sağlam dedi. Şimşek, Türkiye nasıl 2008-2009 krizini güçlü bir şekilde aştıysa, Fed’in parasal sıkılaştırmasını ve yurt içindeki birtakım gelişmeleri de güçlü bir performansla aşacağına inandığını kaydetti. Yapısal reformlar hakkında bilgi veren Şimşek, burada önemli olan hususun Türkiye’nin katma değer zincirinde yukarı çıkması, sermaye piyasalarını derinleştirmesi, kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve altyapının iyileştirilmesi olduğunun bilgisini verdi.

GEREKLİ OLAN TÜM TEDBİRLERİ ALIYORUZ

Türkiye’nin katma değer zincirinde arzuladığı yerde olmadığını vurgulayan Şimşek, bu nedenle Türkiye’nin Ar-Ge’ye büyük önem verdiğini, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının 2’ye katlandığını, ama bu rakamı bir daha ikiye katlamayı umut ettiklerini söyledi. Ar-Ge konusunda çok ciddi yatırım teşvikler verdiklerinin altını çizen Şimşek, Bir şirket Türkiye’de 1 dolar Ar-Ge’ye harcasa, 2 dolara kadar destek veriyoruz. Hatta çok büyük ölçekte ise 2 dolar 25 cent, yani yüzde 225 düzeyinde destek veriyoruz dedi.

Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: Türkiye olarak biz gerekli olan bütün tedbirleri alıyoruz. Yani özel emeklilik fonlarından tutun, melek yatırımcıdan, girişimci sermaye fonundan… Türkiye çok hızlı bir şekilde sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi noktasında önemli adımlar atıyor. Mesela 18 yaşını aşan her Türk vatandaşı 100 lira tasarruf yaparsa, biz kendilerine 25 lira veriyoruz.

Bu muazzam bir yatırım teşvik ve bunun sayesinde katılımcı sayısı yüzde 30’un üzerinde arttı bir yılda, yönetilen miktar da yüzde 25 civarında arttı. Kayıt dışı ekonomi ile ilgili de önemli mesafeler kat ettik. Kayıt dışı ekonomi Türkiye’nin en büyük problemlerinden bir tanesi. Ama Türkiye hızlı bir şekilde mesafe kat ediyor. Avusturya’daki bir ekibin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye kayıt dışılığı en hızlı azaltan ülkelerden bir tanesi. Ama şu anda AB ortalamasına göre iyi bir durumda değiliz. Ama ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda AB ortalamasını da yakalarız. Yani kayıt dışı ekonominin büyüklüğü yüzde 26,5, AB’de yüzde 18 civarı… Biz onu yakalayacağımızı ümit ediyoruz.” dedi.

tesvik

Yorum yapın

4 × 3 =

Ankara Danışmanlık