Amnesty for illegal immigrants in Turkey (Türkiye’de kaçak yabancılara af)

 

TÜRKİYE’DE KAÇAK YABANCILARA  AF

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye  göre  Türkiye’deki kaçak yabancılar affa uğrayacaklar ve bir kereye mahsus oturma iznini tekrar alabilecekler.  Bu yasaya tabi olabilmek için gereken şartlar ise şöyle:

– Türkiye’ye 28 Mayıs 2012 tarihinden önce giriş yapmış olmak

– Türkiye’ye yasal yollardan girmiş olmak

Oturma izni ihlali durumunda para cezasını ödemek Bu yasa sayesinde çalışma izni olmayan ve vize ihlali yapmış olan kaçak yabancılar da aftan yararlanabilecek. İçişleri Bakanlığının bu genelgesine göre, suça karışmamış olan kaçak yabancılar aftan yararlanabilecek ve vize ihlalinin para cezasını ödedikleri takdirde tekrar oturma izni alabilecekler). İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bu genelgeye göre, Türkiye’ye yasal olmayan yollardan giriş yapmış olan ve suça karışmış olan kaçak yabancılar aftan yararlanamayacaklar. Bu yasadan yararlanabilmek için, kaçak yabancılar Emniyet Müdürlüklerine başvurabilirler.  Başvurular değerlendirildikten sonra, kaçak yabancılar 6 ay daha ikamet izni alabilecekler.

AMNESTY FOR ILLEGAL IMMIGRANTS IN TURKEY 

By the new notice of Ministery for Internal Affairs, illegal immigrants in Turkey would be amnestied and allowed to get residence permit, for once only.   Conditions to be able to subject to this law are following:

Being entered to Turkey before 28 May 2012,

Being entered to Turkey legally,

Having paid the fine if they violated residence permit.

Thanks to this new law, illegal immigrants without having a work permit and violating visa and residence permit, also get a chance to benefit from amnesty.

According to this law published by Ministery for Internal Affairs, foreigners have not involved in crime would be amnested and get residence permit once again, in case they pay fine for violation of visa or permit.

Foreigners entered to Turkey via illegal ways and involved in crime in the country wouldn not be allowed to benefit from this new law.

To benefit from this law, foreigners must apply to The General Directorate of Security.

After evaluation of their appliances, illegal immigrants will get a 6 months residence permit.

To get foreign work Permit

Yabancı Çalışma İzni - Foreign Work Permits

Yorum yapın

twenty − nine =

Ankara Danışmanlık