39 İlde 92 Otel Projesi İçin Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Yapıldı

39 İlde 92 Otel Projesi İçin Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Yapıldı

Turizm yatırımlarında bilindiği üzere, yatırım teşvik belgesi almadan önce turizm yatırım belgesi almak gerekiyor. 2018 yılının ilk yarısında otel yatırımı yapmak isteyip yatırım teşvik belgesi alanların illere göre dağılımı.

Toplam 1.6 milyar TL’lik yatırım listesinde Antalya ve İstanbul ilk sırada.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), bu yılın ilk yarısında 39 ilde toplam 15 bin 222 yataklı 92 otel projesi için yatırım teşvik belgesi başvurusu yapıldığını iletti.

Toplam 1 milyar 590 milyon TL tutarında yatırım yapılağı öngörülüyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yatırım adedinde yüzde 9, yatırım miktarında yüzde 5.5 azalma meydana geldi. Her dönem en fazla yatırım yapılan illerin başında gelen Antalya ve İstanbul başı çekiyor. Trabzon’un proje sayısında ilk 3’e girmesi dikkat çekti. En fazla yatırım teşvik belgesi başvurusu yapılan iller sıralamasının ilk 3’ü Antalya’da.

Dikkat çeken diğer bir şehir de bir tesis için 367 milyon TL’lik yatırım ile yatırım tutarında zirvede yer alan Afyon oldu.
2 bin 291 yataklı 10 otel için 198 milyon TL, İstanbul’da 1.721 yataklı 9 tesis için 253 miyon TL, Trabzon’da 448 yataklı 6 tesis için 24 milyon TL’lik yatırım yapılması öngörülüyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, “Yatak arzındaki aşırı artış turizmdeki sıkıntılardan biri haline geldi. Planlama yapılması şart. İstanbul’dan örnek verirsek, bir otel yatırımının geri dönüşü bugünkü fiyatlarla minimum 20 yılı buluyor. 10 yıl öncesine kadar 7-8 yıldı. Son 4 yılın verileri kıyaslandığında toplam yatırım tutarında kademeli olarak yüzde 40’a yakın bir düşüş yaşanırken, yatak başı maliyet miktarı yüzde 35’in üzerinde arttı” diye konuştu.

Yatırım Teşvik Belgesi Talebinde İlk Sıra 3 Yıldızlı Otellerde
2018 yılının ilk 6 ayında teşvik belgesi alan oteller içerisinde sayı bazında 3 yıldızlı otellerin en fazla talep gören kategori oldu. 45 otel ile 3 yıldızlı oteller ile ilk sırayı alırken, 6 bin 327 yatak ile 5 yıldızlı oteller ise kapasite bakımından ilk sırada.

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık