2015 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda 2014 Yılında Yabancılara Verilen Çalışma İzni Hakkında Bilgi

2015 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda  2014 Yılında Yabancılara Verilen Çalışma İzni Hakkında Bilgi

2015 Bütçe görüşmelerinde iş sağlığı ve güvenliği konusuna da değinen Çelik, bu alanda hayata geçirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:
“2002 yılından bugüne iş sağlığı ve güvenliği yönünden 252 bin teftiş gerçekleştirildi, 130 trilyon, eski rakamla söylüyorum, ceza müeyyidesi yazıldı, 4 bin iş yeri durduruldu. Yalnız 2014 yılı için rakam veriyorum; 968 teftiş gerçekleşti, 5 milyon TL, eski rakamla 5 trilyon lira, ceza yazıldı, 202 durdurma gerçekleştirildi, bunların 106’sı kömür madenleri. Bir aylık söyleyecek olursak, yalnız Kasım ayında 68 ocak durduruldu. 2014 yılında inşaatlarda 3 bin 123 teftiş yapıldı ve 2 bin 230’una idari para cezası yazıldı. İnşatların bin 773’ü ise durduruldu. Bunların bin 100’ü şu anda açıldı ama 500’ü halen iş güvenliği açısından edimini, sorumluluğunun gereğini yapmadığı için halen inşaatlar durdurulmuş vaziyette.

Şunu söylemeye çalışıyorum, mevzuat açısından bir eksiğimiz yok, bu konuda denetim açısından bir eksiğimiz yok. Açık ve net ifade ediyorum, her platformda, her yerde tartışmaya hazırız ama sorun var. Sorun ne? Farkındalık sorunu ve teknoloji, bazı alanlarda teknolojinin kullanılmaması, kömürlerle ilgili havza madenciliğine geçilmemesi ve işin ehli tarafından bu işlerin yapılmaması gibi çok çok ciddi yapısal sorunlar var.

İşin özü bizim kömür çıkarma sistemimizdeki sıkıntılardır, bizim kömür ocaklarımızın şu anda karşı karşıya bulunduğu yapısal sorunlardır, bunu açıkça belirtmem gerekiyor.”

Çelik, ulusal meslek standartlarının belirlenmesi kapsamında da çalışmalar yapıldığını, yeni yasal düzenleme ile çok tehlikeli mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu sertifikası olmayan işçilerin çalışamayacağını bildirdi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun çalışmaları hakkında da bilgi veren Çelik, “103’ü tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerine ilişkin olmak üzere, 156 meslekte sınav ve belgelendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiş, 21 bin 285 kişiye mesleki yeterlilik belgesi verilmiştir. 2014’te de 44 bin 308 yabancıya çalışma izni verilmiştir. Yabancı istihdam kanun taslağı hazırlanarak Başbakanlığa sunulmuştur” dedi.

 

 

Yorum yapın

11 − one =

Ankara Danışmanlık